Ortodontik Tedavide Diş Çekimi
51

Ortodontik Tedavide Diş Çekimi ; Ortodonti tedavisinde amaç , dişleri çene kemiği içerisinde düzgün bir şekilde yerleştirebilmektir. Her zaman , bunu Eskişehir ortodonti uzmanları olarak dişleri çekmeden yapmak isteriz. Hatta her ortodontistlerin en sık karşılaştığı durumlardan birisi de ortodontik tedavide diş çekimi durumudur. Ortodonti tedavisini gören birçok noktada hastanın diş çekimlerinde zorlanılan durumlardan bir tanesidir. Her insanın çene ve dişleri arasında bir senkronizasyonun olması lazımdır. 

Eskişehir Ortodonti

Eskişehir ortodonti olarak , bize başvuran ortodonti hastalarının korktuğu gibi her vakada hastalarımızın dişlerini çekmeyiz.  Eskişehir diş hekimleri olarak, diş çürüklerinde bile çoğu zaman dolguyla veya kanal tedavi ile dişleri kurtararak dişin çekilmemesini sağlamaya çalışan hekimleriz.  Sadece , bazı ortodonti tedavisi görmüş fakat, dişlerinin durumu çok ağır ve bozuk olan hastalarda, çok gerekli ise diş çekimi yapmaktayız . Diş çekimi yapıldığında da insanlar genel bu boşlukların kalıcı olduğunu sanırlar veya dişlerinin arasında boşluklar kalacağını düşünürler. Fakat , bu düşünce oldukça yanlıştır. Çünkü , ortodonti tedavi merkezimiz ancak gerekli durumlarda diş çekimi yaptığımızdan, çekilmiş olan diş boşluğunu çarpışık olan dişlerin bozukluğunu düzeltebilmek için değerlendiririz ve bu bölgeyi kullanırız .  Ortodontik Tedavide Diş Çekimi genel olarak dişlerle çenelerin yapısı arasında belirli bir uyumsuzluk varsa ve bu sınırı aşıp çekime gidiyorsa diş çekimi mecbur bir hale gelmektedir. Bu sebeple, ortodontide diş çekimi sadece bazı ve ağır durumlarda normal sayılabilir. Fakat, tabiî ki belli analizler yapılarak diş çekimine uygunluğu test edilerek bunun gerekliliği araştırılmalıdır. Diş çekimlerinde , dişlere uygulanan apareyler dişlerin ön yüzeyinde ise konuşmayı etkilemezler. Fakat bazı durumlarda damağa uygulanan apareyler de bulunmaktadır ve diş çekimlerinde ise konuşmayı etkileyebilmektedir.

Fakat , diş çekimi işleminden bir süre sonra ise bu konuşma zorlukları kısa sürede düzelmektedir.  Ve neredeyse, 20 mm kadar bile boşluk bırakmamaya özen göstererek tedavi işlemimizi gerçekleştirmeye çalışırız. Aynı zamanda tedavi sonrasında da pekiştirme tedavisinde, dişlerin konumlarını muhafaza edilmesine önem verdiğimizden dişlerin arasında tekrardan bir boşluk açılmamasına özen gösteririz.

Eskişehir ipek Diş Polikliniği olarak yeni şubemiz hizmete açılmıştır.